Adım Adım Banyo Dekorasyonu

1 Genel atmosferi değiştirmek için işe duvar ve zeminden başlayın. Dört duvarı fayans olan bir banyoda spa etkisini hissetmek pek mümkün değil. Duvarların birini kontrast bir renge boyamak, bordürlü ahşap paneller kullanmak ya da sıra dışı duvar kağıtlarıyla bir köşeyi hareketlendirmek banyoya derinlik katacak. Zeminde ahşap türevi rabıta kullanmak mekana sıcaklık verir ama ıslak zeminin daha pratik olduğunu düşünüyorsanız nostaljik karoları tercih edebilirsiniz.

2 Alan büyüklüğüne ve ortam ışığına göre renkleri belirleyin. Beyazla bezeli ferah bir ortam temizlik hissini güçlendirir. Modern banyolara renk katmak için pastel mavi ve pembe tonları ideal. Antrasit gibi koyu renkler detayları öne çıkarır. Biraz lüks vurgusu derseniz metalik renklerden şaşmayın! Pirinç ve krom bu sezonun vazgeçilmezi.

3 İşlevsel dolapların yanında rafları atlamayın. Birkaç raf sistemi, aksesuarlarla birlikte dekorasyonun en önemli parçası olacak.

4 Klozetin üstündeki dar duvarı değerlendirmeye ne dersiniz? Küçük rafları üst üste monte edebilirsiniz. Ustalık gerektirmeyen bir çözüm için önerimiz; merdivenler! Hemen ahşap bir merdiven bulun ve duvara yaslayın. Çıtalarına küçük sepetler bağlayıp, içine bitkiler koyabilirsiniz.

5 Banyo dekorasyonundaki ana unsurlar, ayna ve aydınlatma. Unutmayın, evye üzerine seçeceğiniz ayna odak noktasında kalır ve ortamın karakterini belirler. Bu durumda sizin banyonuzda ahşap çerçeveli bir model mi olmalı? Kenarları oymalı retro bir ayna mı yoksa pirinç detaylı ışıl ışıl bir parça mı? Karar verin ve tüm bakışları çeken aynanızı aynı stilde apliklerle tamamlayın.

6 Halı seçimini zemindeki dokuya göre yapmalısınız. Desenli karoları halıyla kapatmaya gerek yok ama özellikle geniş banyolarda düz zemine halıyla sıcak ve şık bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Tek renk ve küçük desenli modeller, bambu ya da pamuk iplikten üretilen kolay kuruyan materyaller önerimiz.

7 Büyüklü küçüklü sepetler, ahşap ve cam düzenleme kutuları, boy boy mumlar, bitki, çiçek, dergi ve kitaplar… Aksesuarların banyoda ayrı bir yeri var. Doğaya atıfta bulunan detaylar, kendinizle baş başa kaldığınız her anı güzelleştirecek. İşte birkaç basit ipucu; çamaşır sepetinizi hasır, kumaş ya da ahşap tercih edin. Büyük kutuların içine deterjanları gizleyin. Beyaz havluları rulo yapıp sepetlerin içine dizin. Pamukları cam kavanoz için koyun ve bir aksesuar gibi rafa yerleştirin; yanına birkaç kitap ve dergi, mevsimine göre taze çiçek, nem seven yeşil yapraklılar ya da kuru dallar…

8 Mum, banyoda başrolde. Yeriniz varsa evye mermerinin üzerinde bakım ürünleriyle birlikte şık bir düzenleme yapabilirsiniz. İnce bir tepsi içinde ferahlatan losyonlar, yüz kremleri, ev yapımı sabunlar ve mumlar… Kendinizi şımartmak istediğiniz anlar için küçük bir tekerlekli sehpa alın ve bu seti, spa saatleri için küvet yanına taşıyın.

9 Havluları banyoda aksesuar gibi konumlandırmalısınız. Kalabalık bir banyoda düz beyazdan vazgeçmeyin. Dekorasyon sadeyse, renk ve desenlere başvurmalısınız. Lüks atmosferde koyu renk takımlar, rustik mobilyalarla peştameller, modern banyolarda makaron renkleri ve çizgi desenleri ideal.

10 Son dokunuş tabii ki koku seçimi. Küçük alanlar için önerimiz; alt notalarında çiçekler olan hafif oda parfümleri. Aksesuarlarda kullandığınız aromatik mum, sabun ve kremlerin kendi karakterini bastırmayacak geniş bir koku seçmelisiniz. Esanslı yağları karıştırarak kendi kokunuzu tasarlayabilir; şık bir şişe ve bambu çubuklarla banyonuza koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir