Sehpa Şehri Hatay

Detaylarıyla ilham veren, modern ve şık bir evde, orta sehpa dekorasyonunun her zaman ayrıcalıklı olduğuna dikkat ettiniz mi? Ev sahibinin duygularını yansıtan objeler, hep el altında olması istenen kitaplar, şans getiren eşyalar… Dengeli bir kombinle sehpanın üzerinde bir araya geldiklerinde tüm bakışları çekiyorlar. Yaşam alanının merkezine alacağınız bu eşyaları seçmek o kadar da zor değil.Yaşam alanlarınızın merkezinde yer alan diğer mobilya parçası da sehpalar. Hatay sehpa konusunda kendisini kanıtlamış şehirlerden biridir. İlham veren pinterest fotoğrafları ve trendleri kovalayan iç mimarlarımızın önerileriyle sizin için bir yol haritası çıkardık! İşte şıkır şıkır ve havalı bir dekorasyon için izlenebilecek 10 adım…

1- İlk olarak orta sehpanın ebatı ve materyaline karar verin. Sehpanın uzunluğu, en fazla arkasındaki koltuğun üçte ikisi kadar olmalı. Son zamanlarda yükselişe geçen modern tasarımlı mermerler şıklığın altını çizmek için ideal. Daha sıcak ve samimi bir ortam istiyorsanız ahşap sehpaları tercih edebilirsiniz. Akçaağaç, meşe ya da ceviz, koltuğun ayaklarına ve diğer mobilyalara göre belirlemelisiniz.

2- Dekoratif seçiminde, birkaç objeyi bir araya getireceğinizi düşünerek düz, yalın hatlar ve oval çizgiler kullanabilirsiniz. Girintili çıkıntılı formlara ve detaylı objelere daha az yer vermelisiniz.

3- Modern dekoratiflerde gri, siyah, beyaz, taş rengi, kum beji gibi natürel tonlar öne çıkıyor. Işığı yansıtan şık seçimler için altın sarısı ve gümüş tonları ideal. Sonbaharın vazgeçilmezi ise kızıl, turuncu ve sarılar.

4- Desen kullanımında, çiçekler, kuşlar romantik figürler az ve öz olmalı. Çizgileri ve grafikleri karıştırmaktan korkmayın, farklı desenleri bir araya getirmek sezonun en havalı hareketi.

5- Bitkisiz olmaz! Sehpa üzerindeki canlılık ve doğallık evin tüm enerjisini değiştirir! Küçük saksı içinde yeşil yapraklı bitki, sukulent ya da kaktüs kullanabilirsiniz. Daha romantik bir tablo için mevsim çiçeklerini şeffaf vazoya yerleştirmek harika fikir. Mesela; günebakanlar! Küçük balkabaklarıyla birlikte mükemmel görünüyorlar. Sık değişim yapamıyorsanız bir ipucu; su dolu vazo içinde devetabanı gibi büyük yapraklı dallar yaklaşık bir ay diri kalıyor. Ayrıca canlı çiçekler yerine kuru dal, bambu, buğday başakları, pamuklar da revaçta.

6- ‘Centerpiece’ denilen tepsi ve sepetlerin içine mini kombinler yaparken de seçici olmak gerek. İlk olarak küçük birkaç kitap sığdırmayı deneyin. Kitapların üzerine karakterinizi yansıtan kişisel bir obje yerleştirin. Soyut ya da doğayı betimleyen bir figür olabilir. Biri uzun, diğeri kısa iki mumu yan yana koyun. Daha yüksek olması için modern şamdanlar deneyebilirsiniz. Saksı ya da vazonuzu da yerleştirince esas öğeler tamam! Eğer kitapları ya da vazoyu tepsi dışında kullanırsanız, farklı duyulara hitap edecek birkaç öğeye daha şans tanıyabilirsiniz. Şık bir şişede karakterli esansların karışımı, kozalak ya da kuru dal detayları romantik duyguları uyandırır. Ama şüphesiz herkesi mutlu edecek parça; çikolata dolu bir kase olacaktır.

7- Kombin yaparken asimetrik düzenlemeler deneyin. Objeleri sehpanın tam ortasına koymak yerine üçe-iki oranına göre yerleştirin.

8- Mis gibi dekorasyon için limon, portakal ve yeşil elmaları göz önüne almaya ne dersiniz? Sehpa üzerindeki objelerden sıkıldığınızda ya da ferahlığı aradığınızda büyük bir sepet, ahşap kutu ya da geniş cam vazo içine en sevdiklerinizi yerleştirin. Sonuçta mevsim turunçgillerin!

9- Sehpanın üzerinde anı yaşatmaya devam edin! Nasıl mı? Lezzetli kurabiyeler, yarım kalmış bir kahve ve o ayın dergilerinden birkaçıyla.

10- Ve son kural; her an göz önünde duran, evin odağına aldığınız her parçayı çok sevin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir